Kresy na Pomorzu – Marek A. Koprowski

Intrygująca opowieść o jednej z części Kresów: Pomorzu Zachodnim. Z pozycją Marka A. Koprowskiego.

W swojej książce „Kresy na Pomorzu” Marek A. Koprowski opisuje dokładnie Ziemię Kamieńską, która znajduje się nad Zalewem Kamieńskim. Właśnie w to miejsce dotarli przesiedleńcy z okolic Lwowa w 1945 roku. Wówczas nie mieli oni innego wyjścia, jak tylko porzucić teren, z którego się wywodzili i rozpocząć swoje życie w zupełnie nowym miejscu. Z Ziemi Kamieńskiej musieli natomiast przenieść się Niemcy, wielu z nich straciło przy tym życie.

Autor podzielił swoją książkę na dwie części, by zainteresowanym lepiej było zapoznać się ze zgromadzonym w niej materiałem. Pierwszą można spokojnie nazwać bardzo rozbudowanym wstępem zawierającym w sobie rys historyczny i przedstawiającym ówczesne realia. Jako finał historycznej opowieści przyjmuje się polską transformację ustrojową. Ma to za zadanie przede wszystkim wyjaśnić, dlaczego i w jakich okolicznościach Polska otrzymała Pomorze. Druga z części zawiera relacje świadków, którzy jeszcze mają w pamięci swoje dawne życie w obszarach Małopolskich oraz późniejsze przesiedlenie na obszar Pomorza. Są nimi osoby pochodzące ze wsi Brzozdowice.

Marek A. Koprowski to polski pisarz, reporter i dziennikarz. Intryguje go szczególnie tematyka Polaków na Wschodzie. Podczas swoich licznych podróży zbiera materiały do kolejnych artykułów i książek. W 2007 roku otrzymał nagrodę Fundacji Polcul im. Jerzego Bonieckiego za działalność mającą na celu utrzymanie kultury polskiej na Wschodzie.

paź 11, 2018 | Kategorie: BIBLIOTEKA POLECA | Ilość komentarzy: brak