Nie bój się Seniorze – Latarnik pomoże!

„Nie bój się Seniorze – Latarnik pomoże!”

Nową inicjatywą na terenie gminy Wąchock są działania Latarnika Polski Cyfrowej, skierowane do pokolenia 50+, mające na celu zachęcanie do korzystania z Internetu i nowoczesnych technologii, a tym samym zapobiegające wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców.

Latarnicy czyli lokalni animatorzy edukacji cyfrowej działają w ramach programu Polska Cyfrowa Równych Szans, realizowanego przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” oraz Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji.

Na ternie gminy Wąchock działania latarnicze podjęła Katarzyna Dulęba – nauczyciel bibliotekarz, reprezentująca Szkołę Podstawową w Wielkiej Wsi oraz Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną w Wąchocku. Tutaj – ukłon w stronę dyrektorów jednostek p. Bożeny Wrony i p. Małgorzaty Polakowskiej, które popierają i pomagają, a przez to współtworzą realizację działań latarnika.

Zajęcia i zapisy odbywają się w bibliotece w Wielkiej Wsi – dla mieszkańców Wielkiej Wsi i Węglowa, w Świetlicy Wiejskiej w Ratajach oraz w Domu Kultury w Marcinkowie.

Są już aktywni seniorzy, którzy – miejmy nadzieję – zachęcą innych. Cel jest szczytny! Działania te nie tylko wprowadzą chętnych w cyfrowy świat, ale też pobudzą rozwój społeczności lokalnej, przyczynią się do integracji środowiska oraz współtworzyć będą życie kulturalne, a w przyszłości być może doprowadzą do powstania Latarni Polski Cyfrowej na terenie gminy Wąchock.

Pierwsze latarnicze spotkania to plenery fotograficzne w poszczególnych miejscowościach, efektem których jest gama barwnych jesiennych fotografii, autorstwa seniorów. Uczymy się także obróbki zdjęć w programach do tego przeznaczonych. Ćwiczymy pisanie w edytorach tekstowych, a także zakładamy pocztę elektroniczną i korzystamy z niej w życiu codziennym.

Wszystkie te działania zmierzają do najważniejszego – ośmielenia i zachęcenia seniorów do korzystania z nowoczesnych technologii, bez których – w dzisiejszym świecie – żyje się trudno…

Latarnik nie prowadzi kursów komputerowych, Latarnik zachęca do zrobienia pierwszego kroku w cyfrowy świat! Zachęca i pomaga pokonywać bariery i obawy pokolenia 50 + i nie tylko… Także młodsi, potrzebujący pomocy w tym zakresie są mile widziani na zajęciach.

Przed nami jeszcze wiele działań, a nazwa Lokalnego Planu Działania brzmi zachęcająco : „Nie bój się Seniorze, Latarnik pomoże!”

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w projekcie.

Latarnik Polski Cyfrowej

Katarzyna Dulęba.