Kategorie
- BIBLIOTEKA POLECA (165)
- Dyskusyjny Klub Książki (20)
- RELACJE (60)
- ZAPROSZENIA (10)
Nową inicjatywą na terenie gminy Wąchock są działania Latarnika Polski Cyfrowej, skierowane do pokolenia 50+, mające na celu zachęcanie do korzystania z Internetu i nowoczesnych technologii, a tym samym zapobiegające wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców.
Latarnicy czyli lokalni animatorzy edukacji cyfrowej działają w ramach programu Polska Cyfrowa Równych Szans, realizowanego przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” oraz Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji.
Na ternie gminy Wąchock działania latarnicze podjęła Katarzyna Dulęba – nauczyciel bibliotekarz, reprezentująca Szkołę Podstawową w Wielkiej Wsi oraz Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną w Wąchocku. Tutaj – ukłon w stronę dyrektorów jednostek p. Bożeny Wrony i p. Małgorzaty Polakowskiej, które popierają i pomagają, a przez to współtworzą realizację działań latarnika.
Zajęcia i zapisy odbywają się w bibliotece w Wielkiej Wsi – dla mieszkańców Wielkiej Wsi i Węglowa, w Świetlicy Wiejskiej w Ratajach oraz w Domu Kultury w Marcinkowie.
Są już aktywni seniorzy, którzy – miejmy nadzieję – zachęcą innych. Cel jest szczytny! Działania te nie tylko wprowadzą chętnych w cyfrowy świat, ale też pobudzą rozwój społeczności lokalnej, przyczynią się do integracji środowiska oraz współtworzyć będą życie kulturalne, a w przyszłości być może doprowadzą do powstania Latarni Polski Cyfrowej na terenie gminy Wąchock.
Pierwsze latarnicze spotkania to plenery fotograficzne w poszczególnych miejscowościach, efektem których jest gama barwnych jesiennych fotografii, autorstwa seniorów. Uczymy się także obróbki zdjęć w programach do tego przeznaczonych. Ćwiczymy pisanie w edytorach tekstowych, a także zakładamy pocztę elektroniczną i korzystamy z niej w życiu codziennym.
Wszystkie te działania zmierzają do najważniejszego – ośmielenia i zachęcenia seniorów do korzystania z nowoczesnych technologii, bez których – w dzisiejszym świecie – żyje się trudno…
Latarnik nie prowadzi kursów komputerowych, Latarnik zachęca do zrobienia pierwszego kroku w cyfrowy świat! Zachęca i pomaga pokonywać bariery i obawy pokolenia 50 + i nie tylko… Także młodsi, potrzebujący pomocy w tym zakresie są mile widziani na zajęciach.
Przed nami jeszcze wiele działań, a nazwa Lokalnego Planu Działania brzmi zachęcająco : „Nie bój się Seniorze, Latarnik pomoże!”
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w projekcie.
Latarnik Polski Cyfrowej
Katarzyna Dulęba.