DKK dla dorosłych

Dnia 6 lutego 2017 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wąchocku odbyło się pierwsze tegoroczne spotkanie DKK dla dorosłych. Na spotkaniu omawiana była książka Karoliny Wilczyńskiej z intrygującym tytułem „ Ta druga”.

„ Ta druga” jest zapisem historii życia Leny, kobiety skrzywdzonej przez los, z bagażem przeszłości. Na oko jej życie wygląda idealnie- ma wspaniałego męża Tomasza, córkę Kasię, dobrą sytuację materialną, dzięki której może pozwolić sobie na bycie pełnoetatową panią domu. Niestety owy idealny obraz posiada skazę – jest nią matka Tomasza. Kobieta od początku związku Tomasza i Leny stanowi epicentrum w ich życiu. Tomasz podporządkowuje jej wszystko, pracę, swoją rodzinę, decyzje życiowe, nawet gdy były one kosztem szczęścia żony i córki. Lena pragnie stać się ideałem niczym jej teściowa. Dąży do perfekcji, łaknie uczucia męża i bycia doskonałą, z taka siłą oraz determinacją, że krzywdzi bliskich i traci kontakt z rzeczywistością. Nie potrafi cieszyć się z życia –  znajduje w sobie kolejne wady i usiłuje je tuszować. Chce za wszelką cenę być wspaniałą żoną, kochanką, matką, gospodynią… Życie jest brutalne- nie ma ideałów. Czy warto na siłę udowadniać sobie, że potrafię zaprzeć się samej siebie i poświecić wszystko dla ukochanego mężczyzny? A czy mężczyzna bezgranicznie wielbiący matkę jako wzór cnót wszelakich doceni starania swojej żony? Przecież i tak będzie uważał, że jego mama zrobiłaby daną rzecz inaczej- lepiej. Lena nie dopuszcza do świadomości porażki. Walczy. Egoizm zaślepia jej obraz na oczywistą prawdę – nie wygrasz z matką swojego męża bo ona i tak będzie dla niego ważniejsza od Ciebie. Pewnego dnia matka Tomasza trafia do szpitala z powodu zatrucia lekami. Przez dłuższy czas pozostaje w śpiączce. Lena dalej próbuje walczyć o swoją pozycję, ale nadal pozostaje w tle. Najważniejsza jest ONA- TA DRUGA.

Po długim czasie ONA odzyskuje przytomność. Przy swoim łóżku widzi Lenę. ONA jest w oczach głównej bohaterki potworem, manipulantem, kobietą wyrafinowaną, a tak naprawdę obie są do siebie podobne- dążą do pełnej doskonałości, pragną być podziwiane, doceniane i kochają równie mocno tego samego mężczyznę. Przekorny los- teraz synowa- rywalka czuwa przy NIEJ bezbronnej, chorej tesciowej i opiekuje się nią, choć mogłaby odmówić- w końcu wiele razy została przez NIĄ skrzywdzona. Czyżby Lena JEJ wybaczyła? A może bohaterka celowo wyolbrzymia sytuację, by zwrócić na siebie uwagę? Serce Leny zaczyna wypełniać się współczuciem do NIEJ, a nienawiść ustępuje miejsce miłości. Kto wie? Czy obie panie pogodzą się i wyjaśnią sobie dawne nieporozumienia?

Niezwykle bogate słownictwo, gama uczuć, emocji oraz bardzo przejrzysty portret psychologiczny bohaterów skłaniają mnie do polecenia tej książki każdemu, kto zamiast wydumanych , słodkich opowieści chce czytać książki prawdziwe, bo zawierające treść prosto z życia.

 


lut 10, 2017 | Kategorie: BIBLIOTEKA POLECA, Dyskusyjny Klub Książki | Ilość komentarzy: brak

Tu działa:


Bierzemy udział:
Kontakt

Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Wąchocku
Phone: (41) 271-50-84


Opening Hours:
Monday: 10:00 - 18:00
Tuesday: 10:00 - 18:00
Wednesday: 10:00 - 18:00
Thursday: 08:00 - 16:00
Friday: 10:00 - 18:00
Saturday: 10:00 - 13:00
Sunday: nieczynne

bottom